Stemple do laku i akcesoria

Stemple do laku i akcesoria

Stempel do laku to pieczęć, którą można wykonać efektowne odbicie w laku. Stanowi ona element zdobniczy na dyplomach, certyfikatach, zaproszeniach ślubnych i komunijnych. Stemple do laku wykorzystywane są również do zabezpieczania dokumentów, takich jak: teczki, koperty, gwarancje, butelki na wino. Pieczęcie lakowe stosowane są również przy wyróżnianiu produktów limitowanych serii. Stempel wykonany jest z mosiądzu i posiada drewniany uchwyt, który znacznie ułatwia jego używanie.

Stempel do laku

Szczegóły
rozmiar odbicia: Ø 25 mm

Stempel do laku

Szczegóły
rozmiar odbicia: Ø 35 mm

lak

Szczegóły
kolor odbicia:
Wymiary: 18 x 1,6 x 1,3 cm (dł. x szer. x wys.)
kolory: Czerwony, czarny, granatowy, burgund, zielony, złoty, srebrny

Lak to materiał, który pod wpływem temperatury rozpuszcza się do postaci półpłynnej. W temperaturze pokojowej zastyga, trwale zachowując nadany mu kształt. Posiada bardzo dobrą przyczepność do papieru oraz materiałów tekstylnych. Dzięki tym właściwościom świetnie zabezpiecza dokumenty przed ich uszkodzeniem, a możliwość nadania mu konkretnego kształtu pozwala odbić, za pomocą referentki, herbu lub innego, wybranego znaku. Lak dostępny jest w kolorze: czerwonym, czarnym, granatowym, burgundowym, zielonym, złotym i srebrnym.

 

Łyżeczka do laku

Szczegóły
średnica: Ø 30 mm
Wymiary: 100 mm

Łyżeczka do laku to produkt, który usprawnia proces roztapiania laku. Pomaga ona wykonać doskonałe odbicie lakowe, w wybranym przez użytkownika miejscu. Posiada pojemną miseczkę z lejkiem, dzięki któremu można wylać lak w odpowiednim miejscu na kartce, bądź kopercie. Drewniany uchwyt gwarantuje wygodną pracę oraz chroni dłoń użytkownika przed nagrzewającym się metalem.

DANE TECHNICZNE

 • Długość: 10 cm,
 • Średnica: 3 cm,
 • Miseczka wykonana ze stopu metali, pokryta złotą farbą,
 • Łyżeczka posiada lejek ułatwiający rozlanie laku w odpowiednim miejscu,
 • Drewniana rączka izoluje dłoń od nagrzewającego się metalu.

ZASTOSOWANIE

Pieczęcie lakowe wykorzystywane są do wykonywania zdobień na zaproszeniach okolicznościowych (np. ślubnych, komunijnych), kopertach, listach, certyfikatach, dyplomach, butelkach na wino. Stosowane są również do wyróżniania produktów limitowanych serii.

Jak wykonać pieczęć lakową za pomocą łyżeczki do laku?

Instrukcja wykonywania pieczęci lakowej:

 1. Przygotuj: laskę laku, łyżeczkę do roztapiania laku, nóż, zapalniczkę/podgrzewacz, kartkę papieru lub kopertę, na której zostanie wykonane odbicie pieczęci.
 2. Nożykiem odetnij kawałek laseczki laku. Włóż go do miseczki.
 3. Zapal świeczkę i umieść łyżeczkę nad płomieniem. Po chwili lak zacznie się rozpuszczać.
 4. Rozgrzany lak wylej w miejscu, w którym planujesz wykonać odbicie.

Wykonanie odbicia - przed wykonaniem odbicia dobrze jest schłodzić stempel, np. w misce z wodą, następnie przetrzeć szmatką, aby nie zamoczyć stemplowanej powierzchni.

 1. Po wylaniu laku na kartkę odczekaj ok. 5 – 10 sekund, następnie odciśnij lekko stempel, tak aby cały lak nie wypłynął spod stempla.
 2. Pozostaw lak do wystygnięcia przez 30 – 50 sekund. Po tym czasie delikatnie podnieś stempel jednocześnie przytrzymując stemplowany materiał. Pamiętaj, aby nie wykonywać ruchów obrotowych, które mogłyby uszkodzić odbity projekt.

UWAGA! Długość stygnięcia odbicia jest uzależniona od projektu. Im więcej elementów posiada projekt (skomplikowana grafika, małe detale, delikatne literki), tym czas schnięcia laku jest dłuższy.

Wideo instrukcja

Jak czyścić łyżeczkę do laku?

Aby wyczyścić łyżeczkę z laku należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Ponownie podgrzej łyżeczkę.
 2. Wylej resztę topionego laku na papier do pieczenia lub matę silikonową (resztki laku można ponownie wykorzystać).
 3. Przetrzyj delikatnie miseczkę ręcznikiem papierowym.
 4. Pozostały na łyżeczce osad doczyść płynem do mycia naczyń za pomocą szorstkiej strony gąbki kuchennej. Jeżeli osad w dalszym ciągu nie zmywa się, można doczyścić łyżeczkę używając alkoholu etylowego.

UWAGA! Rozgrzany lak oraz metal mogą spowodować poparzenia skóry. Zalecamy zachować ostrożność podczas czyszczenia łyżeczki.